Дослідження про вплив кави на організм проводяться вже багато років, і результати дозволяють зробити деякі висновки. Залежно від способу приготування кави, вона може як позитивний, так і негативний вплив на організм.
Докладніше про те, який небезпечний спосіб приготування кави інформує ТСН.
Дослідження, яке проводилося норвезькими вченими, тривало більш як 20 років, дозволило виявити найшкідливіші та найкорисніші для здоров'я способи приготування кави. У ньому взяли участь 500 тисяч людей віком від 20 до 79 років.
Згідно з опублікованими результатами дослідження, найшкідливішим способом приготування кави виявилася нефільтрована кава. У цьому виді кави містить велику кількість речовин, які підвищують рівень "поганого" холестерину. Також негативним ефектом є те, що кавові гущі у нефільтрованій каві залишаються у гарячій воді на тривалий час.
Найкориснішим способом приготування кави виявився фільтр-кава, який готується шляхом протікання гарячої води через шар меленої кави, що знаходиться на фільтрі. Дослідження показало, що помірне вживання фільтр-кави скорочує ризик смерті серцево-судинних захворювань. Люди, які пили від однієї до чотирьох чашок фільтр-кави на день, мали найнижчу смертність серед учасників дослідження. Вживання фільтр-кави також виявилося корисним навіть у порівнянні з повною відмовою від кави.
З іншого боку, не рекомендується пити велику кількість кави через його вміст кофеїну, який може викликати тривогу, підвищення тиску та прискорене серцебиття. Кава також може сприяти вимиванню кальцію, магнію та калію з організму, що може призвести до проблем з нирками та утворення каменів у них. Також наголошується, що кава підвищує рівень "поганого" холестерину в крові.
У Софії Ротару з'явилися термінові справи в Москві: планує отримати щонайменше 500 тис. доларів
Відключення світла завтра, 22 листопада: Укренерго озвучив графіки – заряджайте павербанки та ліхтарики
Вся правда їм приходить уві сні: 5 знаків Зодіаку, які бачать пророчі сни
Хлопець Лесі Нікітюк розповів, як довго вони з нею разом: "Таке почуття, ніби..."
Людям з певними захворюваннями та станами, такими як вагітність, захворювання ШКТ, безсоння, ішемічна хвороба серця, атеросклероз та гіпертонія, рекомендується обмежувати споживання кави або утримуватися від неї.
У результаті характер впливу кави на організм залежить від способу його приготування. Фільтр-кава здалася найкориснішою, але велику кількість кави рекомендується вживати обережно. Кожна людина повинна самостійно оцінити свою реакцію на каву та приймати рішення про вживання цього напою, виходячи зі своїх індивідуальних особливостей та стану здоров'я.
Читайте також:
Є один секрет: як заварити справжню каву по-віденськи
Запах розійдеться на весь будинок: як правильно варити каву в турці? Секрети
Станете нервованими, з'явиться гормон стресу: що буде, якщо пити каву натщесерце