24 червня виповнилося рівно чотири місяці з початку військового вторгнення Росії в Україну. Весь цей час проходить мобілізація військовозобов'язаних. Зараз до армії призивають переважно тих, хто має досвід служби або досвід проходження навчальних зборів.
Враховуючи те, що в українців є багато питань про мобілізацію, а саме що собою являє загальна мобілізація, хто підлягає і не підлягає призову, як він відбувається, то спеціально для 24 канали юристи дали відповіді на найпопулярніші питання.
Так, сьогодні в Україні існує чотири види документів, які виписують в Україні в рамках мобілізації.
- Повістка для уточнення облікових даних
Цей вид повістки вручається призовнику для оновлення інформації. Загалом, уточнюються дані щодо сімейного стану, працевлаштування, наявність або відсутність дітей. За результатами перевірки, чоловіка можуть звільнити від служби в армії, наприклад, за наявності дитини.
- Повістка на проходження військово-лікарської комісії
Якщо чоловікові надійшла повістка такого типу, то він повинен пройти медичне обстеження. Також до порядку додається картка дослідження та медичного огляду.
- Повістка на призов на строкову військову службу (зараз не видається).
Тисяча гривень до пенсії зайвою не буде: як пенсіонерам отримати додаткові виплати
Наступного року яблуні вродять рекордно: що потрібно зробити з деревами наприкінці листопада
Свинина під забороною на Новий рік: рецепт святкового салату "Грибна галявина" з унікальним маринадом для цибулі
Прозоріше ви ще не готували: рецепт справжнього українського холодця з коропа
У такій повістці вказано термін, в який потрібно з'явитися до призовної дільниці.
Крім того там зазначено, що при собі необхідно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також обліково-послужну картку та мобілізаційний Припис (за наявності).
- Мобілізаційне розпорядження, її ще називають "явкою з речами".
Такий вид повістки вручається чоловікам, які пройшли Медкомісію і визнані придатними. В основному мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації.
У ньому має бути зазначено про обов'язок з'явитися в певний призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.
Юрист Катерина Аніщенко пояснює, що військовозобов'язаних без бойового досвіду на передову не відправляють, всі мобілізовані проходять навчання. У воєнний час воно триває від тижня до трьох місяців.
За її словами, за ухилення від перших видів повісток загрожує адміністративна відповідальність - штраф 3400-5100 гривень. У разі ігнорування мобілізаційного порядку відповідальність стає кримінальною-це позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.
За словами адвоката Лідії Карплюк, поліцейські на даний час мають право здійснювати адміністративне затримання (до трьох годин, у необхідних випадках для встановлення особи та/або з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб) при порушенні призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
"Тому нехтувати повістками не варто, при цьому не забуваючи, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України", - нагадала вона.
Читайте також:
Залишилося недовго: у МВС назвали терміни, коли ЗСУ зупинять Наступ росіян.
Можуть бути смерчі та зливи зі шквалами: синоптик Наталка Діденко попередила українців.
"Це реальні цифри": Жданов назвав терміни, коли в Україні може закінчитися війна.