Київська міська державна адміністрація підписала Меморандум про співпрацю з операторами послуг прокату електросамокатів Києва.
Згідно з документом, тепер всі користувачі мають бути застраховані, а швидкість пересування на транспортному засобі знижена, повідомляє сайт КМДА.
"Вулицями міста їздить майже 4 тисячі прокатних електросамокатів, і до кінця року очікується до 7 тисяч. При цьому питання їхнього використання не врегульовано на державному законодавчому рівні. Тому місто ініціювало підписання Меморандуму, згідно з яким оператори беруть на себе певні зобов'язання та приймають наші правила", - сказав заступник голови КМДА Костянтин Усов.
Угоду підписали представники всіх семи компаній, що надають послуги прокату електросамокатів у Києві: Bolt, Kiwi, Scroll, BikeNow, Zelectra, Jet та Vzhooh.
Меморандум діятиме, доки Верховна Рада не ухвалить закон, який визначатиме статус і порядок діяльності електросамокатів та інших засобів електромобільності, додав Усов.
Леся Нікітюк зізналась, що їй буває дуже страшно: все вирішує тарілка
Як використовувати мандаринову шкірку на дачі: три корисні поради
Про цей рецепт всі забули: салат зі шпротами для святкового столу, так готували в нашому дитинстві
Погода на завтра, п'ятниця 13-те та вихідні: мороз, ожеледь, сніг та шквали – буде небезпечно
Меморандум встановлює наступні обмеження:
1) зменшення максимальної швидкості з 30-35 км/год до 20 км/год;
2) у зелених, пішохідних та історичних зонах швидкість може сягати не більше 14 км/год;
3) впорядкують точки ранкового старту, з яких зможуть стартувати самокати - облаштують 1025 точок у всіх районах Києва з чітко затвердженими паркомісцями на п'ять і 10 самокатів;
4) в історичному центрі, зонах навколо дипломатичних установ, окремих державних органів, правоохоронних органів та суб'єктів, які ведуть свою діяльність у галузі національної безпеки й оборони, заборонять залишати самокати;
5) на під'їзді до спеціальних зон самокат програмним методом буде вимикатися. Серед таких – Пейзажна алея, пішохідна частина вул. Сагайдачного, деякі релігійні та чутливі зони. Наприклад, кладовища та частина зон навколо органів державної влади;
6) операторів зобов'яжуть страхувати кожного користувача на випадок НП і травм при використанні самокату. Поліс має покривати витрати на медичну допомогу та лікування, а також шкоду, завдану майну третіх осіб – із покриттям від 100 тис. грн. Щоб такі пригоди було легше ідентифікувати, на кожний самокат з обох боків мають нанести спеціальний номер у форматі літери й трьох цифр.
Раніше Hyser писав про те, що українцям підказали, як отримати компенсацію після поранення на орендованому самокаті.
Також Hyser повідомляв, що у київському метро дозволили безкоштовно перевозити велосипеди.
Нагадаємо, що українцям здають в оренду самокати зі зламаними гальмами.