Для того, щоб продукти були смачними та приносили максимальну користь, їх потрібно правильно зберігати. Більшість людей складають усі покупки у холодильник, сподіваючись продовжити термін придатності, але це не завжди виправдано.
Так, мало хто знає, але холодильник має кілька істотних недоліків, через які там можна зберігати не всі продукти:
- підвищений вміст вологи;
- замкнутий простір;
- погана циркуляція повітря;
- низькі температури (які завжди корисні для овочів).
Насамперед у холодильнику не варто зберігати цибулю . Вся справа в тому, що вологість повітря всередині камери сприяє розмноженню бактерій та утворенню плісняви і , зрештою, цибуля стане м'якою. Крім того, холод сприяє зростанню пагонів із цибулини.
Що ж стосується очищеної цибулі, навпаки - краще зберігати її в контейнерах, що закриваються, все в тому ж холодильнику.
Поза холодильником банани краще зберігають поживні речовини, низькі температури уповільнюють процес дозрівання цих фруктів.
Помідори , як не дивно, теж не любителі холоду. Ягоди втрачають свою пружність і насолоду, перестають бути соковитими. Краще залишити помідори на балконі у кошику під рушником.
На упаковці написано неправильно: скільки рідкого порошку для прання потрібно насправді
Народилася красивою, але... Раміна Есхакзай розповіла, чи робила щось зі своїм обличчям
Урожай буде найбільшим серед сусідів: які 3 дерева потрібно висадити у листопаді і як правильно це зробити
Грінки - це минуле століття: рецепт салату "Шпротик", який стане зіркою новорічного столу
Зберігання меду в холодильнику безглуздо, так як це натуральний продукт і, якщо він знаходиться в банку, що щільно закручується, то простоїть вічність. За низьких температур мед швидше зацукровається і стає дуже твердим. Після цього просто так ложечку меду в чай ви не покладете.
Шоколад рекомендується поміщати в холодильник, якщо він розтанув, щоб він прийняв колишню форму. Але якщо плитка не тане за кімнатної температури, то в цьому немає необхідності.
Оцет - це свого роду приправа, і як більшість з них не потребує низьких температур. Все через кислотні речовини, що містяться в оцті. До складу оцтів, трохи більш вибагливих до кімнатної температури, входять зелень, часник, цибуля. Якщо ви сумніваєтеся, чи ставити пляшечку з оцтом у холодильник, просто прочитайте склад продукту.
Також експерти не радять зберігати в холодному місці спеції, арахісову олію, авокадо, яку краще порізати на дрібні шматочки, горіхи та сухофрукти, а також заправку для салатів, персики, м'яту, петрушку, кріп та базилік.
Читайте також:
ЗСУ захопили "гордість Путіна": до цього "світився" лише у Сирії
Який виглядав перший мікроавтобус "Запорожець". Прототип, який не пішов у серію