У четвер, 21 липня, НБУ відкоригував офіційний курс гривні до долара США на 25%. Тобто, тепер долар США виріс офіційно в ціні, а курс від НБУ становить 36,56 грн/$. Як пояснили фінансові експерти, це було зроблено для збалансування валютного ринку та підтримки стійкості української економіки в умовах війни .
Глава НБУ Кирило Шевченко впевнений, що новий курс долара дозволить Національному банку зберегти контроль над динамікою інфляції, а також підтримувати безперебійну роботу фінансової системи, що життєво потрібне в умовах війни.
Крім того, Шевченко впевнений, що фіксація офіційного курсу дозволить НБУ зберегти контроль над ціновою динамікою в Україні, оскільки "в основі зростання споживчих цін насамперед лежить не курсовий фактор, а інші причини, а саме високі світові ціни, рекордна інфляція у світі та наслідки війни".
Частково голову НБУ підтримує аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин. Фахівець заявила, що на зростання цін зараз найбільший вплив не має курс долара, а складна логістика через блокування морських шляхів. Тому крім зростання вартості безпосередньо продуктів харчування у гривні "дорожчатиме і вартість доставки через зростання вартості пального". Про це написав Обозреватель .
При цьому, за словами Литвина, Україна практично повністю забезпечує себе всіма необхідними продуктами харчування – а імпортує лише їхню незначну частину. Зокрема, найбільші обсяги імпорту йдуть за:
- фруктів (банани, різні види цитрусових);
- овочам (помідори, перець та ін);
- морської риби;
- риса;
- алкогольні напої.
Водночас Литвин зазначив, що в міру надходження нового врожаю ціни на овочі в Україні знижуватимуться. А через надлишок зерна на м'ясо ціни залишаться стабільними або навіть впадуть.
Орхідея давно не квітне: як за допомогою часнику та меду "очухати" квітку
Посипайте город спеціями і не знатимете горя: як дачники підвищують урожайність і чим
Найважливіші роки в житті: коли у кожного із знаків Зодіаку відбудеться переворот із ніг на голову
Попіл може знищити ваш город: з чим не можна смішити добриво, щоб не зашкодити
За її словами, оскільки овочі є сезонним продуктом, ціна на них зазвичай зменшується в міру надходження нового врожаю – тому протягом липня слід "очікувати зниження цін на всі їхні види".
Цікаві зміни цін спостерігатимуться у м'ясному напрямку. Зокрема, ціна на яловичину найближчим часом не зміниться, хоча її просідання на 2-3% також не виключено. Причина – у перенасиченні ринку.
"М'ясопереробні комплекси яловичину майже не купують, тому що зараз на ринку є її перенасичення. Яловичина є більш експортоорієнтованим продуктом, який майже не торгується за кордоном через блокування портів", - пояснила експертка.
При цьому за підсумками 2022 року Національний банк України прогнозує інфляцію у понад 30%. Якщо війна в Україні на той час закінчиться, то 2023 року інфляція має знизитися до 20,7%, а 2024 – до 9,4%. Її повернення до мети 5% у НБУ очікують лише 2025 року.
Читайте також:
У Зеленського зробили заяву про переговори з Росією: "немає жодних підстав…"
Буде один постріл: Жданов розповів, як ЗСУ знищать Кримський міст. Путін навіть не прокинеться
Зовсім випадково: у Москві не прокинувся топ-менеджер секретної організації Путіна