Відомий всім українським сім'ям оселедець виявляється має величезну користь для щитовидної залози і серця.

Відомий дієтолог Світлана Фус пояснила, що завдяки калію і магнію, які входять до складу продукту також можна поліпшити стан судин, пише "Хартия".

Оселедець містить в собі велику кількість корисних жирів, вітамінів, амінокислот, мінералів та інших поживних речовин. Також в ньому багато селену, йоду і вітаміну Е. Крім цього оселедець багатий на омега-3 жирні кислоти.

Фус стверджує, що корисні властивості риби явно недооцінені, адже її регулярне вживання знижує ризик виникнення цукрового діабету. Речовини, що є в рибі, сприяють зміцненню кісткової системи. Також оселедець уповільнює процеси старіння, підвищує рівень гемоглобіну і благотворно впливає на зір.

Важливий оселедець і для імунної системи, він мінімізує в організмі погані наслідки, які завдають вільні радикали.

Ця риба захищає від депресії, покращує стан шкіри, роблячи її більш пружною і еластичною, і попереджає появу вікових зморшок.

Популярні новини зараз

План поділу України таки існує: у ГУР сказали, які регіони путін хоче залишити, як "спірні"

Забули чи не встигли побілити дерева? Не переживайте, чи є еліх 3 способи захистити сад

Урожай буде найбільшим серед сусідів: які 3 дерева потрібно висадити у листопаді і як правильно це зробити

Володимир Зеленський відреагував на заяви російського диктатора: "Путін бреше, ми не вперше..."

Показати ще

В оселедці містяться омега-3 жирні кислоти, які повертають артеріям еластичність і знімають запалення. Також регулярне вживання риби дозволяє знизити загрозу виникнення онкології і попередити атеросклероз.

Вживати страви з риби рекомендується не рідше двох разів на тиждень. Крім того, в раціоні не будуть зайвими і морепродукти, на зразок креветки або ракоподібні.

На жаль, оселедець не завжди приносить користь. Як правило, утриматися від його вживання необхідно при захворюваннях, що вимагають обережного вживання солі:

гіпертонія;
схильність до набряків;
захворювання нирок.

Раніше часто говорили про те, що оселедець з молоком краще не поєднувати, адже наслідки для шлунка можуть бути плачевними. Однак ніяких протипоказань у такого міксу насправді не існує, крім, мабуть, дивного смакового поєднання. Більш того, для таких страв, як форшмак, оселедець спеціально вимочують в молоці для додання характерного м'якого смаку.

Раніше Hyser писав про те, що лікарі перерахували симптоми раннього серцевого нападу, які нетипові для сердечників.

Також Hyser повідомляв, що лікар назвав напій, що нормалізує тиск.

Нагадаємо, що експерти розповіли, які продукти можуть захистити організм від онкології.