Вона вже під’єднана до енергосистеми України і стане джерелом чистої енергії для місцевої інфраструктури. Міністерство захисту довкілля, ДАЗВ та уряд Іспанії спільно виводять Чорнобиль на новий рівень енергетичного майбутнього.
Історичне відкриття у зоні відчуження
У Чорнобилі офіційно відкрили новий об’єкт відновлюваної енергетики — сонячну електростанцію потужністю 762 кВт/год. На її запуск приїхали міністерка довкілля Світлана Гринчук, посол Іспанії в Україні Рікардо Лопес-Аранда Хагу, секретар РНБО Олександр Литвиненко та голова ДАЗВ Григорій Іщенко.
“Це більше, ніж проєкт. Це — символ трансформації: з місця трагедії в осередок сталого розвитку та чистої енергії,” — зазначила Світлана Гринчук.
Як все починалося: проєкт з довгою історією
Будівництво розпочали ще у 2019 році, але повномасштабне вторгнення змусило поставити роботи на паузу. І лише восени 2024 року вдалося завершити монтаж 2244 сонячних панелей на площі 13 тис. кв. м.
Встигніть за 7 днів: кому терміново потрібно у ТЦК, щоб не отримати штраф до 25 500 гривень
"Дизель-Шоу" посипалося: відомий гумористичний колектив "тріщить по швах"
"Вогонь, скло і відвага": 13-річний школяр із Сум врятував пасажирів палаючого автобуса після ракетного удару
Отримання 13 пенсії: хто з українців має на це право і як отримати
“Проєкт вартістю понад 30 мільйонів гривень сьогодні офіційно підключено до об’єднаної енергосистеми України,” — повідомила міністерка.
Іспанський вклад у “зелену” енергетику України
Фінансування станції забезпечив уряд Іспанії за кошти, виділені через механізм Кіотського протоколу. У рамках глобального курсу на декарбонізацію Іспанія поставила собі за мету до 2030 року отримувати 70% енергії з відновлюваних джерел і підтримує Україну на цьому шляху.
Контроль і безпека: сучасні технології у Чорнобилі
Окрім відкриття сонячної станції, делегація ознайомилася з результатами модернізації системи контролю радіоактивного забруднення. Її впроваджено за підтримки ЄС: оновлено радіометри на контрольно-пропускних пунктах, які були пошкоджені під час окупації.
Що з Аркою НБК і які плани на майбутнє
Під час візиту також оглянули наслідки атаки рф на Арку нового безпечного конфайнменту, що захищає зруйнований енергоблок ЧАЕС. Наразі тривають роботи з оцінки пошкоджень та планується відновлення функціоналу об’єкта.
“Навіть під час війни ми продовжуємо рухатись шляхом сталого розвитку та інновацій,” — підсумувала Світлана Гринчук.
Сонячна станція у Чорнобилі — не просто крок до енергонезалежності. Це приклад того, як навіть найтемніші сторінки історії можна переписати на краще завдяки партнерству, технологіям і стратегічному баченню.