Державна екологічна інспекція у Донецькій області опинилася у вкрай тяжкій ситуації, з причини проведення повмаштабних та інтенсивних бойових дій на території області . Чисельні обстріли та бомбардування завдають непоправних втрат навколишньому природньому середовищу. Руйнуються міста, промислові об’єкти та природні ландшафти.
Інспекція змушена працювати дистанційно але при цьому жодного факту екоциду не залишається не поміченим.
Таким чином нами здійснюються заходи щодо розрахунків збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок збройної агресії рф. У 2024 році розраховано 899 розрахунків збитків на загальну суму 36 млрд 730 млн 953 тис грн.
Великих та непоправних втрат зазнали всі природні ресурси нашої Держави без виключення.
В результаті ворожих обстрілів спостерігались масштабні пожежі на території природно-заповідного та лісового фондів.
Зафіксовано близько 160 пожеж , а це неймовірна кількість знищених дерев та іншої флори та фауни. Так тільки на території НПП «Святі гори» останньою пожежею знищено більше 6000 га лісу з приблизною кількістю близько 10 млн. дерев. На даний час створені комісії та ведеться робота по нарахування збитків по даним фактам.
На зиму поки не чекаємо, а готуємось до потепління: прогноз погоди в Україні на вихідні 16-17 листопада
Компост більше не дозріватиме роками: як прискорити "приготування" найкращого добрива для городу
Ксенія Мішина виїхала до Австралії і нарешті зізналась, все через здоров'я: "Поставили невірний діагноз"
Хлопець Лесі Нікітюк розповів, як довго вони з нею разом: "Таке почуття, ніби..."
Земельні ресурси також зазнають невідновних втрат від численних забруднень та засмічень земельних ділянок. Так, наприклад на території Краматорської міської територіальної громади після ракетного обстрілу фільтрувальної станції КПВ «КРАМАТОРСЬКИЙ ВОДОКАНАЛ» сталось засмічення території 15590 м2 відходами від руйнувань - збиток склав 858 млн. грн. Взагалі інспекцією по даному ресурсу розраховано 110 розрахунків на суму близько 4 млрд. гривень.
Величезна кількість забруднюючих речовин потрапляє до атмосферного повітря в результаті масштабних пожеж промислових об’єктів, житлового сектору та рослинних ресурсів. Так, в напрямку атмосферне повітря інспекцією здійснено 783 розрахунки на суму понад 32 млрд. гривень
В атмосферу викидаються такі речовини як вуглекислий газ , сполуки сірки, важкі метали, феноли та інше.
Так, наприклад пожежою на території ДП «Лиманське лісове господарство» лісового масиву Дробишевського лісництва знищено 1200 га лісу , збитки склали понад 16,6 млрд. гривень.
Завдається шкода також системам водопостачання і водовідведення та комунікаціям, що безпосередньо загрожує забрудненню річок, які є джерелами води для населення, промислових і комунальних підприємств .
Внаслідок підриву двох Карлівських водосховищ сума збитків склала понад 600 млн. гривень, внаслідок руйнування автодорожнього мосту через р. Сіверський Донець - сума збитків становить понад 200 млн. гривень
Руйнацію зазнала гребля Курахівського водосховища, яка розташована на території Курахівської міської територіальної громади у с. Старі Терни Покровського району Донецької області. Внаслідок пошкодження греблі відбувся неконтрольований виток води з Курахівського водосховища, що вміщує більше 60 млн. м³ води. На даний час збитки в процесі нарахувань.
Державна екологічна інспекція у Донецької області здійснює співпрацю з правоохоронними та судовими органами.
Так, в цьому році подано 17 позовів про стягнення Державною екологічною інспекцією у Донецькій області з фізичних та юридичних осіб збитків, завданих навколишньому природному середовищу, на загальну суму 12 млн. 718 тис. 928 грн., задоволено 29 позовів на загальну суму 5 млн.147 тис. 161 грн.
На даний час в судових органах знаходяться 42 справи щодо порушення природоохоронного законодавств на суму 25 млн. грн.
Працівники інспекції за запитами правоохоронних органів постійно залучаються до роботи в комісіях по обстеженню територій та окремих об’єктів для оцінювання завданої шкоди.
Працівники Інспекції докладають всіх зусиль щодо належного та ефективного здійснення державного екологічного контролю в умовах воєнного стану задля нашої спільної майбутньої перемоги.