З 1 жовтня 2019 року НБУ почав привчати українців забути про монети номіналами 1, 2 та 5 копійок для готівкових розрахунків. Також із готівкового обігу вилучаються монети номіналом 25 копійок, які перестали бути платіжним засобом із 1 жовтня 2020 року. Рішення про вилучення цих монет із обігу – частина комплексного рішення щодо оптимізації Національним банком України номінального ряду банкнот та монет гривні. Процес вилучення цих монет має завершитися вже давно, однак у результаті значна частина українців перебуває за межами свого постійного місця проживання, тож НБУ вирішив піти назустріч таким людям.

Так стало відомо, що до 30 вересня 2023 року включно можна обміняти монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок, які вже перестали бути платіжними коштами.

Отже, якщо у когось у гаманцях залишилися такі дрібні монети, тобто ще трохи часу, щоб безкоштовно і без обмежень обміняти їх на монети та банкноти всіх інших номіналів, які перебувають у обігу.

Зробити це можна у підрозділах Національного банку та ряді відділень уповноважених банків (АТ "Ощадбанк", АТ КБ "ПриватБанк", АТ "Райффайзен Банк", АТ "ПУМБ").

Довідково:

  • Рішення про продовження терміну обміну монет номіналами 1, 2 та 5 копійок, які вже не є платіжними коштами, до 30 вересня 2023 року містить постанову Правління Національного банку України від 14 липня 2022 року № 146 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України 20 червня 2012 року № 82”, яка набирає чинності з 20 липня 2022 року.

До речі, на 1 липня 2023 року сума готівки, що перебуває в обігу в Україні, склала 711,9 млрд грн.

Популярні новини зараз

Павло Зібров став на захиста "клона Винника" Андрія Кравченко: "Не робіть з Олега ідола"

Вже з 1 грудня правила мобілізації зміняться: що треба знати заброньованим українцям

Кацурін був в залі? Надя Дорофєєва вперше за довгий час зробила це з "колишнім", який вийшов до неї просто на сцену

Як кішка із собакою: знаки Зодіаку, які не зможуть побудувати гармонійні стосунки

Показати ще

Зокрема понад 2,7 млрд. штук банкнот на загальну суму 705,7 млрд. грн., а також 14,3 млрд. штук монет (без пам'ятних та інвестиційних) на суму понад 6 млрд. грн. Це на 4,2 млрд. грн. або на 0,6% менше, ніж на 1 січня 2023 р. (716,1 млрд. грн.).

Якщо І квартал року характеризувався вилученням готівки з обігу, то у II кварталі попит на готівку пожвавився. Це тенденція, яка спостерігається майже щороку та пояснюється сезонністю.

Також НБУ навів кілька цікавих фактів щодо оновленої статистики готівкового звернення на 1 липня 2023 року.

Так, на одного жителя України припадало: 66 банкнот та 172 платіжні розмінні та оборотні монети (на 1 січня 2023 року – 71 та 169 шт. відповідно).

Найбільше в обігу є банкноти номіналом 500 гривень (27,7% від загальної кількості банкнот у обігу), монет – номіналом 10 копійок (28,3% від загальної кількості монет у обігу).

Найменше у готівковому обігу перебуває банкнот номіналом 10 гривень (3,5% від загальної кількості банкнот у обігу), монет – номіналом 10 гривень (близько 1,2% від загальної кількості монет у обігу).

Читайте також:

Цього довго чекали: ЗСУ потужно просуваються вперед, російські війська опиняються у пастках. Що відомо

Андрій Крищенко: Найсильнішу контратаку РФ на околицях Бахмута було відбито 2 тижні тому

На вас чекають великі гроші: кому зі знаків Зодіаку посміхнеться успіх. Грошовий гороскоп