Смородина – одна з улюблених ягід українців, тому її часто можна побачити на ділянках дачників та тих, хто мешкає у своєму будинку.

Хоча кущі досить невибагливі у догляді. проте дачники іноді мають із нею проблеми. Наприклад, коли починають закручуватися верхівки листя. Чому так відбувається і як із цим впоратися, розповімо нижче.

Щедрий урожай смородини, фото: youtube.com

Найбільш поширеною причиною скручування верхівок листя смородини є нашестя попелиці. Ці дрібні комахи харчуються соком рослини, викликаючи деформацію молодого листя.

Попелиця швидко розмножується, утворюючи колонії на нижній стороні листя та молодих пагонах. В результаті її життєдіяльності листя не тільки скручується, але і може набувати жовтуватого відтінку, а пагони викривляються.

Боротьба з попелицею потребує комплексного підходу. Можна використовувати як хімічні засоби захисту рослин, і народні методи. Ефективним є обприскування кущів мильним розчином чи настоєм тютюну. Для профілактики рекомендується залучати до саду природних ворогів попелиці – сонечок і золотоок.

Популярні новини зараз

Відключення світла будуть довше: Укренерго терміново вводить жорсткі графіки – вже з сьогодні

Доплати до пенсії: які види соціальної допомоги отримають пенсіонери

Хлопець Лесі Нікітюк розповів, як довго вони з нею разом: "Таке почуття, ніби..."

Які рослини в жодному разі не можна обрізати восени: моліться, якщо ви це зробили

Показати ще
Попелиця на рослинах, фото: youtube.com

Грибкові захворювання

Скручування листя може бути симптомом грибкових захворювань, таких як антракноз чи септоріоз. При цих хворобах на листі з'являються плями, а потім відбувається їх деформація та скручування. Грибкові інфекції особливо активно розвиваються у вологу погоду.

Для боротьби з грибковими захворюваннями необхідно проводити профілактичні обробки фунгіцидами ранньою весною та після збирання врожаю.

Важливо також дотримуватись агротехніки: не загущати посадки, своєчасно видаляти бур'яни та проводити санітарну обрізку кущів.

Нестача поживних речовин

Іноді причиною скручування листя може стати дефіцит важливих для рослини елементів живлення, особливо магнію та бору. При нестачі цих мікроелементів порушується процес фотосинтезу, що призводить до деформації листової пластини.

Для усунення дефіциту необхідно провести позакореневе підживлення комплексними добривами, що містять мікроелементи.

Також важливо стежити за кислотністю ґрунту, тому що при надто високому або низькому pH порушується засвоєння поживних речовин корінням рослини.

Смородина, зображення з вільних джерел

Несприятливі погодні умови

Різкі перепади температури, особливо навесні, можуть викликати скручування молодого листя смородини. Це захисна реакція рослини на стрес. Зазвичай при стабілізації погодних умов листя вирівнюється самостійно.

Для мінімізації впливу погодних факторів рекомендується вибирати для посадки смородини захищені від вітру місця та за необхідності встановлювати тимчасові укриття під час заморозків.

Вірусні інфекції

У деяких випадках скручування листя може бути симптомом вірусного захворювання. Віруси можуть передаватися через інструменти при обрізанні або через комах-переносників. На жаль, вірусні захворювання невиліковні, і заражені рослини рекомендується видаляти, щоб запобігти поширенню інфекції.

Для профілактики вірусних захворювань важливо використовувати здоровий посадковий матеріал, дезінфікувати садовий інвентар та боротися з комахами-переносниками.