Українські законодавці переглядають пропозиції щодо поступового підвищення пенсійного віку. Наразі Верховна Рада розглядає законопроект, а також альтернативний законопроект, спрямований на коригування пенсійної системи відповідно до економічних труднощів та структури населення, що змінюється.

Згідно з основною ініціативою, пенсійний вік підвищуватиметься на один місяць щороку, зрештою досягнувши 61 року протягом 12 років. План спрямовано зниження навантаження на Пенсійний фонд шляхом поступового підвищення порога.

Одним із ключових положень є пільги для матерів. Жінки, які виховали дітей до шести років, матимуть право на ранній вихід на пенсію — з кожною дитиною пенсійний вік знижуватиметься на шість місяців. Однак ця допомога буде обмежена трьома роками, тобто мінімальний вік виходу на пенсію в рамках нової системи становитиме 58 років.

У супровідній записці до законопроекту підкреслюється стурбованість демографічним спадом, що триває в Україні. З огляду на те, що в майбутньому бебі-бум вважається малоймовірним, запропоновані зміни спрямовані на зміцнення системи соціального захисту матерів, а також на стабілізацію національного пенсійного бюджету.

На практиці жінка з однією дитиною може вийти на пенсію у 60,5 років, із двома дітьми – у 60 років, а з трьома – у 59,5 років.

Пенсіонери

Популярні новини зараз

"Ухилянтів" чекають серйозні зміни: мобілізація кардинально змінити підхід

Гороскоп на завтра, 16 липня: містичний астрологічний зсув закинув сітки знакам Зодіаку

Їм більше не байдуже: 4 знаки Зодіаку, які перестали бути зручними

Прощавай, самотність: 3 знаки Зодіаку, до яких дуже скоро прийде кохання

Показати ще

Однак жінки, які мають право на пенсію у 50 років у зв'язку з наявністю п'яти і більше дітей, можуть зіткнутися з менш сприятливими наслідками нової системи.

Незважаючи на обґрунтованість цих реформ, зберігаються потенційні протиріччя із зобов'язаннями України перед Міжнародним валютним фондом. Чинний меморандум МВФ обмежує запровадження нових пенсійних пільг, особливо тих, що знижують пенсійний вік. У зв'язку з цим законопроект може спричинити побоювання щодо відповідності міжнародним угодам.

З 2018 року в Україні використовується інший механізм керування виходом на пенсію – збільшення обов'язкового страхового стажу замість збільшення віку. В даний час для виходу на пенсію у 60 років потрібно 32 роки трудового стажу. До 2028 року цей термін збільшиться до 35 років.

Автор законопроекту, народний депутат Галина Третьякова, виступає за приведення української політики у відповідність до європейських стандартів, згідно з якими вихід на пенсію зазвичай починається у віці 65–67 років.

Проте критики зазначають, що за такого порівняння не враховуються важливі місцеві фактори, такі як доступ до охорони здоров'я, загальний рівень життя та середня тривалість життя, які в Україні залишаються значно нижчими.

Нагадаємо, це ж ціла середня пенсія: українські пенсіонери отримають історичні надбавки

Раніше «hyser» повідомляв, надбавки до пенсії подвоїли: хто у списках пенсіонерів-щасливчиків

Як повідомляв «hyser», нові пенсії та манімалка в Україні: народу перепишуть головні виплати