Американські вчені кинули на сполох: у Китаї виявлено новий варіант коронавірусу HKU5-CoV-2, який за своєю небезпекою може стати серйознішим за звичний COVID-19 і навіть загрожувати новою пандемією.
HKU5 відноситься до того ж сімейства коронавірусів, що і MERS - вірус близькосхідного респіраторного синдрому, відомий своєю жорстокою летальністю - до 34%.
За даними дослідників з Університету штату Вашингтон, цей новий варіант здатний заражати набагато ширший спектр тварин, ніж SARS-CoV-2, і за певних мутацій — перестрибувати на людину.
Чому це важливо? Віруси використовують так званий "білок-шип" для захоплення клітин хазяїна. Вчені з'ясували, що лише одна невелика зміна в цьому білку дозволить HKU5 прикріплюватися до людських клітин через рецептор ACE2 - той самий, який SARS-CoV-2 використовував для проникнення в наш організм. Це означає, що вірус буквально стоїть на порозі здатності заразити людину.
Водії, будьте готові: на блокпостах тепер особливо цікавляться не правами, що почали перевірятт
"Вона змінила мою долю": Іво Бобул розповів, як Софія Ротару на пару з Кобзоном втрутилась в його життя
Іво Бобул розповів про свою пенсію: "Соромно, але дякую і за це"
Навіть мізерні пенсії стануть розкішшю в Україні: що готує влада
Поки що новий коронавірус не може інфікувати людей, але чудово почувається в клітинах кажанів. Однак, якщо мутація трапиться, він зможе розмножуватися не тільки в дихальних шляхах, але і в кишечнику, що відкриє шлях до швидкого поширення.
Щоб перевірити цей сценарій, вчені створили генно-модифіковані псевдовіруси з білком HKU5 і «підсадили» їх у клітини кажанів та людини. Після внесення ключових мутацій вірус зміг проникати у людські клітини. Що ще тривожніше, китайські колеги з Уханя вже повідомляли, що один з варіантів HKU5 навчився зв'язуватися з людським ACE2, потенційно оминаючи необхідність проміжної тварини-носія.
Поки що прямих свідчень поширення вірусу для людей немає. Але в умовах, коли торгівля дикими тваринами в деяких регіонах Китаю залишається активною, шанс перестрибування вірусу на людину дуже високий.
Це відкриття – сигнал не просто до пильності, а до постійного моніторингу та підготовки. Віруси не сидять на місці, і навіть один крок – мутація – може перевернути наше уявлення про безпеку.
Читайте також:
Чим небезпечний Метапневмовірус: загроза для пенсіонерів та дітей.
Метапневмовірус в Україні: симптоми, що за хворобу і чи варто панікувати.