Про це свідчить аналіз закупівель Міністерством оборони України у системі Прозорро, який провели "Наші гроші".

Зокрема, було проаналізовано дані про 27 контрактів на постачання дизпалива за час овномасштабного вторгнення, починаючи з весни 2022 року. За законом назви постачальників та обсяги постачання не розкриваються. Відомі лише ціни на одиницю.

З них випливає, що до лютого 2023 року різниця між вартістю пального, яке контрактували військові, з ринковими оптовими цінами в Україні була іноді навіть більшою за 11 тис. грн/т, або 19%.

Наприклад, за договором від 21 листопада міністерство купило арктичний дизель за ціною 71 904 грн/т, тоді як його ринкова оптова ціна, за даними Консалтингової групи А-95, становила 60 180 грн/т.

Згідно з контрактом від 15 грудня 2022 року, зимове ДП обійшлося військовим у 70 999 грн/т, що на 9 024 грн/т більше за ринкову ціну того часу (61 976,05 грн/т).

«Наші гроші» зазначають, що Служба безпеки України веде розслідування щодо сплати МОУ своїм постачальникам палива 7% ПДВ, хоча уряд ще на початку вторгнення встановив нульову ставку на паливо для потреб ЗСУ. За даними джерела у Державній аудиторській службі, приватний постачальник 2022 року через механізм «згорток» одразу вивів із обігу кошти, призначені для сплати податку назад державі.

Популярні новини зараз

Син Віктора Павліка заробляє гроші в 3 роки: Катя Репяхова розповіла, що робить

Ну хоча б тут ціни радують: у супермаркетах подешевшав цукор, але борошно взяло курс на здорожчання

Вся правда їм приходить уві сні: 5 знаків Зодіаку, які бачать пророчі сни

Хлопець Лесі Нікітюк розповів, як довго вони з нею разом: "Таке почуття, ніби..."

Показати ще

Кардинально ситуація змінилася навесні цього року, коли постачальником пального стала Укрнафта. У квітні за середньоринкової ціни на літнє ДП на рівні 44 610 грн/л МОУ змогло його купити за 36 900 грн/л. Ця тенденція спостерігається і зараз. Останній договір, опублікований у «Прозорро» 6 червня, свідчить про те, що ресурс військові купили за 35 459 грн/т за його ринкової ціни 39 521 грн/т.

За наявними даними, незважаючи на військовий стан, Міноборони продовжує купувати паливо через систему Прозорро, тобто за конкурентною процедурою. "Укрнафта" пропонує найбільш конкурентну ціну і тому зараз є єдиним постачальником оборонного відомства.

Раніше повідомлялося, що у 2022 році одним із найбільших постачальників пального для армії був нафтопереробний завод «Укртатнафта», але вартість цих обсягів була невідомою.

Крім того, за даними джерел на ринку, постачання для МО у 2022 році здійснювала група «Трейд Комоді», яка була найбільшим постачальником міністерства у 2016-2018 роках і запам'яталася низкою скандалів через завищені ціни та зрив контрактів.

Як повідомляв enkorr раніше, на початку листопада 2022 року влада України на основі закону «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму військового або надзвичайного стану», а також ряд наказів Верховного головнокомандувача ЗСУ ухвалила рішення про примусове відчуження у власність держави акцій кількох стратегічно важливих підприємств, серед яких ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта», які раніше контролювали група «Приват» та інші приватні акціонери.

У травні 2023 року голова «Укрнафти» Сергій Корецький заявив, що після переходу «Укрнафти» під контроль Міноборони компанія виконує всі взяті на себе зобов'язання щодо постачання палива армії. Цю інформацію підтвердили й у самому Міноборони.

Нагадаємо, директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн у своєму матеріалі «Як зникає нафтовий бізнес групи «Приват» зазначав, що постачання паливної армії було однією з основних причин націоналізації «Укрнафти» та «Укртатнафти».