Свято Покрови Пресвятої Богородиці – незвичайне. По-перше, він не входить до дванадцяти найбільших православних урочистостей, тобто не є двонадесятим, а по-друге - його не святкують католики. Проте це свято є одним із найшанованіших.

Вважається, що Покров - це не тільки про "покриту снігом землю" на честь перших снігових пластівців, що випадають у цей день, а й про заступництво Діви Марії всіх, хто нині живе.

Історія Покрови, за одною з легенд, почалась з того, що військо київського князя Аскольда, намагаючись захопити візантійський Царгород (або Константинополь), взяло його в облогу. У центрі православ'я мешканці почали молитися Богородиці, сподіваючись на її порятунок. Матір Божа з’явилася і вкрила вірян своїм омофором (покровою), і їх не побачив ворог. Аскольд же з дружиною, вражений тим, що відбулося, прийняли святе хрещення.

А ще в народі кажуть: "Прийде Покрова, дівці голову покриє". Таким чином, свято вже багато століть вважається "дівочим святом" і сприятливим часом для проведення весіль.

На Покров незаміжні дівчата на світанку бігли до церкви запалити свічку. За повір'ям, яка раніше за всіх поставить свічку, та раніше за всіх і вийде заміж. Вони зверталися до Богородиці словами: "Свята Мати Покровонько, накрий мою головоньку - хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою".

А ще на свято мати з донькою, яка хотіла заміж, проводили ворожіння. Вдосвіта відкривали двері в хаті та ворота — щоб свати не проминули дім. Потім жінки йшли в комору, перекладали там заготовлені до весілля рушники зі словами: "Хочу на рушничку стояти і рушником старостів в’язати". Мати брала сувій домашнього полотна і розкочувала його від комори й до відкритих воріт, примовляючи: "Стелися, доріженька, щаслива для молодих і старостів"…

Популярні новини зараз

Графіки відключень світла: скільки будемо у темряві

Ілон Маск вирішив підколоти Зеленського після слів, що Україна – незалежна країна

Аномальна зима – не означає зима без морозів: синоптик розповіла, яка погода на нас чекає вже у грудні

Які рослини в жодному разі не можна обрізати восени: моліться, якщо ви це зробили

Показати ще

За традицією, сім'ї, створені в цей час, вважалися найміцнішими та найщасливішими. Щоб наречені жили в достатку, їх укладали спати на непарній кількості житніх снопів, бажано на двадцяти одному.

Окрім традицій, на Покрови православні віруючі мають звертати увагу і на заборони, щоби випадково не порушити їх. Так, на Покрову день не можна:

  • працювати, займатися прибиранням по дому;
  • сваритися, сперечатися і поганословити;
  • скупитися і відмовляти у допомозі;
  • переїдати та вживати алкоголь.

Найкраще, що ви можете зробити - це провести важливу дату в доброму стані, допомагаючи всім, хто цього потребує, і не дозволяючи негативним енергіям брати над вами верх.

З давніх-давен на Покров становили і прогноз погоди на зиму.

Критерієм служили прикмети:

  • Якщо у цей день дме північний або східний вітер, зима очікується сувора, а якщо вітер південний - зима буде сніговою і м'якою. Змінний вітер на Покров віщував мінливу зиму;
  • якщо білка до цього дня вилиняла, зима виявиться гарною;
  • якщо журавлі полетіли раніше за Покров, зима буде ранньою і холодною;
  • якщо журавлі полетять, то на Покрову буде мороз, а ні, то зима пізніше.

Читайте також: