Щороку Різдво Іоанна Предтечі відзначають 7 липня, тобто одного дня з давнім дохристиянським святом Івана Купала. Ці свята тісно пов'язані між собою, тому в народі їх вважають одним цілим.
Пророк Іоанн Хреститель народився за 6 місяців до Ісуса у літнього подружжя, яким раніше з'явився архангел Гавриїл і розповів, що в старості у них народиться праведник, пророк - так і сталося.
Іоанн Хреститель роками жив у пустелі, а у 30 років він став проповідувати християнство. І як тільки Іван зустрів Ісуса, то сказав: "Це є Месія і Спаситель", після чого охрестив його в річці Йордан, за що отримав прізвисько Хреститель. Проте кінець життя Іоанна був трагічним – його вбили за наказом дочки царя Ірода.
У наш час багато хто вважає, що 7 липня слід неодмінно плести вінки і стрибати через багаття. Священики ж кажуть, що такі "традиції" - це відлуння язичництва, підміна православного розуміння свята марновірними уявленнями.
І справді, призначивши одного дня Різдво Іоанна Предтечі та Івана Купала, церковники сподівалися, що народ забуде купальські традиції і відзначатиме лише християнське свято. Ось тільки язичництво міцно переплелося з християнством і утворило унікальну віру.
Іоанну Хрестителю моляться про зміцнення духу і віри, від звільнення від спокус і покаяння в гріхах, про продовження роду, про звільнення від серйозних недуг і, зокрема, головного болю.
Олександр "Терен" Будько на "Холостяку" розважився відразу з двома красунями: з ким відбувся перший поцілунок
Плов точно вийде і рис не розвариться: рецепт з індичкою та родзинками
Чому всі забули про цей десерт? Рецепт вафельного торта "Горішок" зі згущеним молоком
Ксенія Мішина виїхала до Австралії і нарешті зізналась, все через здоров'я: "Поставили невірний діагноз"
Хрестителю Христовому, чесному Предтечу, крайньому пророцтву, першому мученикові, постникам і пустельникам наставнику, чистоті вчителя та ближній друг Христа!
Тебе благаю, і тобі вдаючись не відкинь мене від твого заступництва, не залиши мене занепалого багатьма гріхами;
віднови душу мою покаянням, як другим хрещенням;
очисти мене, гріхами оскверненного, і примуси внести, і може ніщо погано входити до Царства Небесного.
Амінь.
Традиційно в цей день люди відвідують церковні богослужіння, моляться Іванові про благополуччя, здоров'я, сімейне щастя, успішне зачаття, адже вірять, що святий Хреститель може допомогти тим, хто втратив надію.
Вважається, що якщо 7 липня за людиною дорогою ув'яжеться білий собака, то не варто його проганяти. Якщо пес супроводив людину до самого будинку, то треба впустити її у житло.
За наданням, біла собака приносить за собою в дім удачу та благополуччя, мовляв, так сам Іоанн Хреститель благословляє праведну людину на краще життя.
Заборони, що живуть у народі з дохристиянських часів:
- У ніч на Івана Купала спати не можна, оскільки в цей час прокидається вся лісова погань;
- Жінкам не можна не побути біля вогнища: спочатку стоїш біля вогню, а потім йдеш на святкування. За віруваннями, такого уникають лише відьми;
- Вагітним жінкам, людям похилого віку та дітям у ніч на Івана Купала не можна бути близько до води.
Крім того, категорично не можна 7 липня використовувати ножі та інші ріжучі предмети. Повір'я говорить, що людина, яка порушить цю заборону, візьме на свою душу гріхи вбивці пророка. І категорично не можна різати всі овочі, формою схожі на людську голову.
Заборони церковні:
- Не можна гадати, проводити язичницькі обряди (цю заборону найчастіше порушують);
- Не можна фізично працювати;
- Не можна їсти м'ясо, молочні продукти та яйця, бо триває пост Петра;
- Не можна брати із землі жодні речі, зокрема гроші;
- Не варто займатися рукоділлям;
- Не можна позичати гроші і продавати щось.
Читайте також:
Це навіть не Донбас: експерт розповів, де пройдуть вирішальні бої .
Потужний удар Фінляндія заарештувала сотні російських вагонів. Їх не повернуть .
Загадкова історія: не стало відомого топ-менеджера Путіна. Знайшли у басейні .